Η κυβέρνηση και ο πρωθυπουργός διαχειρίστηκαν υποδειγματικά την πανδημία, αλλά την χώρα σαμποτάρουν οικονομικά και υγειονομικά οι τεμπέληδες πολίτες που προτιμούν να ζουν από επιδόματα αντί να δουλεύουν και οι ανεμβολίαστοι. Αυτή είναι πάνω-κάτω η ανεπίσημη "γραμμή" της κοινοβουλευτικής ομάδας της Νέας Δημοκρατίας, που γίνεται κάθε μέρα που περνάει, όλο και πιο επίσημη.
Χαρακτηριστικό -νέο- παράδειγμα, το άρθρο του βουλευτή της ΝΔ και πρώην δημοσιογράφου του ΣΚΑΙ, Μπάμπη Παπαδημητρίου, ο οποίος με άρθρο του στα ΝΕΑ, ισχυρίζεται πως ο Κυριάκος Μητσοτάκης «κέρδισε την πολιτική παρτίδα» της διαχείρισης της πανδημίας και πως η μόνη ελπίδα του Τσίπρα είναι η κοινωνία που έχει εθιστεί στα επιδόματα και δεν επιθυμεί να δουλέψει, καθώς όπως λέει η «αποτοξίνωση» είναι δύσκολη.
«Η υπόθεση Covid δεν είναι πια πολιτική. Αυτή την παρτίδα την κέρδισε ο Μητσοτάκης. Οι ελπίδες του Τσίπρα βρίσκονται στην πολύ δύσκολη αποτοξίνωση της κοινωνίας από την επιδοτούμενη αεργία», γράφει στον επίλογό του άρθρου του ο Μπάμπης Παπαδημητρίου.
![](https://www.2020mag.gr/images/articles/Mpampis-papadimitriou-aergia.jpg)
Όπως καταλαβαίνετε, όσο το νέο κύμα βρίσκεται προ των πυλών, τόσο περισσότερο θα προσπαθούν να δημιουργήσουν ενόχους και ενοχές σε μια κοινωνία που βρίσκεται υπο οικονομική και ψυχολογική κατάρρευση.
www.2020mag.gr
0 Σχόλια