Recents in Beach

Γυμνός παρά τις "Μπάζες" ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τη Λουντογκόρετς - 2-2 κανονική διάρκεια και παράταση (4-1 πεν.)

Παρότι προηγήθηκαν οι μπάζες της δεκαετίας από έσοδα ομίλων και πωλήσεις, ο Ολυμπιακός πήγε γυμνός στα προκριματικά και αποκλείστηκε από την άσημη Λουντογκόρετς στα πέναλτι (4-1, 2-2 κ.α.).

Η Λουντογκόρετς έριξε σχεδόν στο καναβάτσο τον Ολυμπιακό όταν τον ξάφνιασε με την επιθετική τακτική της στο πρώτο ματς, εκμεταλλευόμενη και τις απουσίες των «ερυθρόλευκων». Στο δεύτερο 90λεπτο, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας ολοκλήρωσε το έργο της και τιμώρησε τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι με τη σειρά τους έδωσαν το δικαίωμα αυτό με τα τραγικά αμυντικά λάθη τους. Οι μόνιμοι πρωταθλητές Βουλγαρίας ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, πιο τυχεροί και ψύχραιμοι στη διαδικασία των πέναλτι, εκμεταλλεύτηκαν ότι τους «έδωσε» η άμυνα των Πειραιωτών και μετά από το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, προκρίθηκαν με 4-1 στα πέναλτι, με τους Βαλμπουενά και Χασάν να αστοχούν. Ο Εμβιλά είχε πετύχει το 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, οι Βούλγαροι ανέτρεψαν το σκορ με αυτογκόλ του Σεμέδο και πέναλτι του Σωτηρίου, ενώ με δικό του πέναλτι ο Ελ Αραμπί είχε κάνει το 2-2.