Εθνικός: Αγιασμούς και απολογισμός

 


ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2021-2022


Την  Κυριακή 18/9 τελέστηκε ο Ετήσιος Αγιασμός όλων των Τμημάτων του Συλλόγου μας. Εκατοντάδες αθλητές, προπονητές, γονείς και φίλοι Εθνικού κατέκλυσαν τα γήπεδα του Εθνικού “Κώστας Χριστοφορίδης”. Τον Αγιασμό για τη νέα αγωνιστική χρονιά τέλεσε ο Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως κ. κ. Άνθιμος, ο οποίος ευχήθηκε μία ακόμα πλούσια αγωνιστική χρονιά με πολλές επιτυχίες σε όλα τα Τμήματα του Εθνικού.

Οι Επιτυχίες των αθλητών μας  πολλές για την αγωνιστική χρονιά 2021-2022 και σε όλα τα τμήματα με διακρίσεις στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό.


ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ


1) 22/2/22 Πανελλήνιος αγώνας λειοκαννου, τρίτη θέση ο Αθανάσιος Σισμάνης

 στην κατηγορία standard manual. (Ιωάννινα). (3ος Πανελληνιονίκης)


2) 18-19/6/22 Πρωταθληματικός Αγώνας της Α ζώνης πιστόλι, πρώτη θέση ο Δημήτριος Βλάχος στην κατηγορία revolver. (Ορεστιάδα). (Πρωταθλητής Α' ζώνης).


3) 8/7/22 Διεθνής αγώνας τυφέκιο HELLAS GREAT SHOTGUN, Πέμπτη θεση ο Αθανάσιος Σισμάνης (πρώτος από τους Έλληνες αθλητές) και έβδομη θέση ο νεοεμφανιζόμενος Χρήστος Γιαννακίδης (τρίτος από τους Έλληνες αθλητές).(Κόρινθος). Και οι δύο στην κατηγορία standard manual


4) 1/5/22 Αγώνας επιπέδου ΙΙΙ πιστόλι, Πρώτη θέση ο Ιωάννης Παπαντωνίου. (Θεσσαλονίκη). Στην κατηγορία production optics light.


Εκτός αυτών δεκάδες φορές (σχεδόν σε κάθε αγώνα που συμμετέχουν) οι αθλητές μας είναι στις τρεις πρώτες θέσεις, σε καθημερινούς, μικρούς διασυλλογικούς αγώνες.

ΣΤΙΒΟΣ

10-9-2022

ΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΙΒΟΥ-Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΤΙΒΟΥ 2022 ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (12ΑΔΑ)

Κ16

1ος Δαστερίδης Νικόλας 100Μ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΩΝ, ΕΠΙΔΟΣΗ 14,47’, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022

1η Μπογιάννη Ευαγγελία 200Μ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΩΝ, ΕΠΙΔΟΣΗ 30,62, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022

2ος Κανοντζιάν Βαλάντης, ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ, ΕΠΙΔΟΣΗ 44,04μ,

4ος ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 12,26μ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022

4Η Πετρούση Σωτηρία, 80μ, 10,86’’, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022

6Η 4χ200Μ ΜΕΙΚΤΗ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ:Βεζάσης Ε-Μπογιάννη Ευαγγελία-Φωκιανού Πηνελόπη -Δαστερίδης Νικόλαος, ΕΠΙΔΟΣΗ 1:47.50”, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022

7Η Γκαρά Αλεξάνδρα 200Μ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΩΝ

8ος Καφετζόπουλος Δημήτριος 80μ



K18

Δαστερίδη Αριστέα , 6Η ΣΤΑ 100Μ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΩΝ, 14,35”, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ18, ΒΟΛΟΣ, 2020

Καραχάλιος Κωνσταντίνος, 6ΟΣ ΣΤΟΝ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟ, 52,34μ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ18, ΒΟΛΟΣ, 2020

Δήμητρα Παναγιωτοπούλου δισκοβολία 7η με 36.23μ

Δαμκαλή Δήμητρα Άλμα επί κοντώ 9η 3.10μ

Σιγλλίδης Γιώργιος δισκοβολία 7ος με 43.94μ

Τσελιγπιώτης Ζαφείρης δισκοβολία με νέο ατομικό ρεκόρ 12ος με 39.69μ

Κ20

3η Ιαραμπατζή Ιωάννα, ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ, 45,03μ,

5η ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ, 11,77μ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20-ΣΕΡΡΕΣ 2022

12ος Κουφός Δημήτριος, 400μ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20-ΣΕΡΡΕΣ 2022


Κ23

5η Αραμπατζή Ιωάννα, ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΙΒΟΥ -ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2022

10η Ρετσίδου Σοφία, 100μ μετά εμποδίων, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΙΒΟΥ -ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2022.

ΑΝΤΙΠΤΈΡΙΣΗ


2η Θέση Πανελλήνιο Σχολικών Λυκείων στο Διπλό Ανδρών Κολομπρατσίδης Χρήστος και Κολομπρατσίδης Βασίλειος

2η Θέση Πανελλήνιο Σχολικών Λυκείων στο Διπλό Μικτό Βραχιώλιας Αλέξανδρος και Τσατσάκη Κωνσταντίνα

1η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15 στο Διπλό Ανδρών Βραχιώλιας Ιωάννης

3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15 στο Διπλό Κοριτσιών Γιαντσελίδη Κωνσταντία

3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ13 στο Διπλό Κοριτσιών Τσατσάκη Αθανασία και Φουτζιτζή Χρυσάνθη

3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ11 Τσατσάκη Αθανασία


ΣΚΑΚΙ


Στο Πανελλήνιο Ομαδικό η Ομάδα του Εθνικού κατέκτησε την 6η Θέση στον Βόρειο Όμιλο

2η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ14

3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16


ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

1η Χειμερινή Ημερίδα

2ος Σιμούλης Δημήτριος στα 50 μέτρα πεταλούδα αγοριών κ12

3ος Σιμούλης Δημήτριος 100 μέτρα πρόσθιο και 200 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ12

2ος Σιμούλης Ελευθέριος 50 και 100 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ10


Χειμερινοί Αγώνες Καβάλα

2ος Σιμούλης Δημήτριος 100 μέτρα πρόσθιο και 200 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ12

3ος Σιμούλης Δημήτριος στα 50 μέτρα πεταλούδα αγοριών κ12

2ος Σιμούλης Ελευθέριος 100 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ10

3ος Σιμούλης Ελευθέριος 50 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ10

1η Θερινή Ημερίδα Καβάλα

1η Σουβάρα Μαρία 200 μέτρα μικτή ατομική κορίτσια κ11

6ος Παπαιωάννου Γιώργος 50 μέτρα ύπτιο αγόριων κ11


Θερινοί Αγώνες Αλεξανδρούπολης

1η Σουβάρα Μαρία 100 και 200 μέτρα πρόσθιο κοριτσιών κ11

Με επίδοση 1.30’.85’’ είναι η καλύτερη επίδοση του αγωνίσματος στην κατηγορία της για την ΑγωνιστιήΧρονιά 2021-2022 σε Πανελλήνιο Επίπεδο



VOLLEY


1η Θέση στο Πρωτάθλημα ΕΣΠΕΘ Κ17

1η Θέση στο Πρωτάθλημα ΕΣΠΕΘ Κ18

1η Θέση στο Πρωτάθλημα ΕΣΠΕΘ Κ21

2η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ17

4η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ21

1η Θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Ελλάδας Κύπρου

6η Θέση στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα

Οι αθλητές των ομάδων είναι οι εξής:

Κοντοστάθης Ανδρέας

Σουσουρίδης Δημήτρης

Παπάζογλου Ισίδωρος

Κεσκίνης Κυριάκος

Γκοτσίδης Χρήστος

Ηλιάδης Σπύρος

Σαλαμπάσης Θανάσης

Μιχαηλίδης Μάνος

Κούτρας Αλέξανδρος

Μπαμπλής Κυριάκος

Καραμανίδης Κοσμάς

Καλαϊτζίδης Παναγιώτης


ΕΠΙΤΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ


Ομαδικό Παίδων

3η Θέση Κοσμάς Γιώργος

3η Θέση ατομικό Κάλλιας Γιώργος

5η Θέση Κοσμάς Γιώργος

5η Θέση Καζάκου Ζωή Διπλό Μικτό

5η Θέση Ομαδικό Νεανίδων

5η Θέση Αλεξούδη Κατερίνα στο ατομικό Νεανίδων

3η Θέση στο Διπλό Νεανίδων

3η Θέση στο Διπλό Μικτό


ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ


International Reggatta Port Bourgas Open 470

4η Θέση Σωτηριάδης Στράτος – Μπολιάκης Στέλιος

5η Θέση Τζουμάρης Θεόδωρος – Γιαγλής Βασίλης


ΕΝΟΡΓΑΝΗ

1η Θέση στο άλμα Δαλάκη Ντορίτα στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Λυκείων


ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρωτάθλημα Υποδομών ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ

Κατηγορία Κ12 2η Θέση

Κατηγορία Κ10 3η Θέση

Κατηγορία Κ14 2η Θέση

Μεταγραφές Νεαρών Παιχτών

1) Πόντικας Δήμος στην ΑΠΟΕΛ ΚΥΠΡΟΥ

2) Ντέμπροβα Φλοριάν στην ΠΑΕ ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗΣ



Δημοσίευση σχολίου

0 Σχόλια